Новини

Коли чотирилапий друг стане другом для незрячих України?

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукe-mail

Міжнародний день собак-поводирів відзначається в останню середу квітня більше ніж в 60-ти країнах світу. Нажаль, в Україні приводів для святкування не має. І не тому, що українським незрячим не потрібні собаки-поводирі, а тому що таких собак в нашій державі просто не існує. Правда, нещодавно великої популярності на центральних телеканалах і в Інтернеті отримала новина про те, як у Києві незрячого не пустили в метро  з собакою-поводирем… Емоційні відеоролики викликали у глядачів співчуття і жалість до незрячого та обурення діями персоналу метрополітену. Одразу з’явилось багато так званих експертів по реабілітації людей з порушеннями зору взагалі і по собакам-поводирям, зокрема. Як виявилося згодом, собака-поводир героя відео сюжету, насправді, не була собакою-поводирем, оскільки не має сертифікату. У зв’язку з цією ситуацією, виникли знову питання, чи потрібні взагалі собаки-поводирі в Україні, а якщо потрібні – де їх взяти?

Звернемось до фактів: першим фактом є те, що після розвалу Радянського Союзу, Україна залишилась без спеціалізованих шкіл по підготовці собак-поводирів, а українські незрячі – без цих помічників. Факт другий: тему собак поводирів, як одну зі складових системи реабілітації людей з порушеннями зору, вже за часів незалежності вперше підняла Ужгородська міська громадська організація інвалідів зору «Дивосвіт».

З квітня 2012 року по березень 2014 року організація була партнером в реалізації проекту «Передача методів реабілітації інвалідів по зору, які використовуються в Північній Угорщині, іноземним партнерам» в рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщини, Румунії, Словаччини та України. Крім методів реабілітації, які застосовуються на території Угорщини, активно вивчався такий напрямок, як використання собак-поводирів.

За час проекту було підготовлено 6 собак, 3 з них залишилися в Угорщині, 2 було передано в Румунію, а один, в березні 2014 року, прибув на Україну. Організація «Дивосвіт» в свою чергу передала собаку українській незрячій з Мукачева. Проте на цьому діяльність громадської організації «Дивосвіт» в напрямку популяризації і впровадження собак-поводирів в Україні не припинилась. У активістів ГО «Дивосвіт» виникло величезне бажання зрушити з мертвої точки вирішення даного питання в Україні. Першим таким рішучим кроком стало проведення в м. Ужгороді, в жовтні 2013 року, Всеукраїнським громадським об’єднанням «Національна Асамблея інвалідів України» (НАІУ) та Ужгородською міською громадською організацією інвалідів зору «Дивосвіт» міжнародного інформаційного семінару «Перспективи впровадження в Україні міжнародного досвіду використання собак-поводирів, як активних помічників осіб з вадами зору», в якому взяли участь кінологи-ентузіасти з більшості регіонів України, а також громадські лідери, яким ця тема актуальна і цікава. На семінар були запрошені наші партнери з Угорщини та Румунії, щоб поділитися своїм досвідом.

Тема виявилась настільки актуальною, що через рік, у жовтні 2014 року, вже був проведений всеукраїнський форум «Теоретичні та практичні аспекти застосування собак-поводирів в Україні», на який зібралися усі зацікавлені в даній проблематиці сторони: незрячі активісти, кінологи, юристи, керівники громадських організацій людей з порушеннями зору, представники влади тощо.

Слід зазначити, що 13 грудня 2006 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла Конвенцію «Про права людей з інвалідністю» та факультативний протокол до Конвенції. Ці два надзвичайно важливих документи були ратифіковані Верховною Радою України 16 грудня 2009 року та набрали чинності для України 6 березня 2010 року.
Відповідно до статті 9 Конвенції про права людей з інвалідністю, щоб надати людям з інвалідністю можливість вести незалежний спосіб життя й усебічно брати участь у всіх аспектах життя, держави-учасниці вживають належних заходів для забезпечення людям з інвалідністю доступу нарівні з іншими до фізичного оточення, транспорту, інформації та зв'язку. Держави-учасниці вживають належних заходів для того, щоб надавати різні види послуг помічників і посередників, зокрема провідників, читців і професійних сурдоперекладачів, для полегшення  доступності будинків та інших об'єктів, відкритих для населення.
Закордонний досвід свідчить, що надійними помічниками незрячих були і залишаються собаки-провідники, які супроводжують незрячих на навчання та роботу, до магазину та аптеки, а також за іншими необхідними маршрутами.

Отож, учасники форуму в Ужгороді за підсумками своєї діяльності прийняли резолюцію, в якій рекомендували Уряду створити робочу групу з представників громадських організацій, кінологів, реабілітологів, психологів, освітян, журналістів, юристів та держслужбовців для проведення подальшої діяльності з метою створення умов для підготовки в Україні собак-поводирів для осіб з порушеннями зору.

Були також надіслані листи звернення до Президента України та до Прем’єр-міністра України з конкретними пропозиціями, щодо впровадження інституту собак-поводирів в Україні.

Нажаль, на всі звернення була отримана лише відписка з Департаменту соціального захисту інвалідів Міністерства соціальної політики України про те, що у держави відсутні кошти на фінансування даної сфери. У відповіді не містилось ні глибокого аналізу можливого впровадження системи підготовки та застосування собак-поводирів, ні навіть фінансового аспекту цієї проблеми. На даний час, жодний спеціаліст, не пояснив, яка ж буде ціна собаки-поводиря і на чому вона ґрунтується.

 

Так що, в підсумку – держава економить свої кошти, а українські незрячі сидять в чотирьох стінах!

 

В Києві встановлена система маячків для незрячих

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукe-mail

07.11.2016

Встановлено 10 маячків у переході на Майдані Незалежності. Локація була вибрана не випадково - перехід становить особливу складність для людей з обмеженим зором та мобільністю.
Перший заступник голови КМДА Геннадій Пліс, під час відкриття системи маячків,  розробленої в рамках проекту «OpenWorld», заявив, що київська влада дбає, щоб життя киян з вадами зору було комфортним.

«На сьогодні в Україні офіційно зареєстровано понад 50 тисяч осіб з вадами зору. 10 тисяч з них - діти. Це офіційна статистика. А за неофіційною статистикою - ще більше. Ми маємо дбати про те, щоб життя цієї частини киян також було комфортним і зручним. Тому я впевнений, що цей проект дуже важливий», - заявив Пліс. 
Він наголосив, що «саме вирішення соціальних проблем робить наше суспільство більш цивілізованим».
За словами Пліса, один маячок коштує близько 16 доларів.

«Київська адміністрація вже замовила 150 штук. Але я знаю, що інші міста також замовили ці маячки. Я хотів би запросити підприємців потратити 16 доларів і встановити такі маячки біля своєї установи, щоб людина з вадами зору могла отримати сигнал з необхідною для неї інформацією», - сказав чиновник.
Соціальний проект «OpenWorld» спрямований на допомогу незрячим людям та людям з вадами зору. В рамках цього проекту були розроблені спеціальні маячки, які можна встановлювати в громадських місцях. Людина з вадами зору може отримати перелік маячків навколо місця її знаходження за допомогою спеціального мобільного додатку та отримати додаткову інформацію, прокласти маршрут та дізнатись точне положення об'єкту у просторі (звукове повідомлення з боку маячка).

 

Джерело http://www.ukrinform.ua

   

В Ужгороді відновив роботу міський комітет доступності

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукe-mail

Цієї осені відновив свою роботу міський комітет доступності. До числа громадських організацій, що входять до цього комітету, належить і організація «Дивосвіт». Однією з компетенції нашої організаціїє лобіювання і відстоювання прав на інфраструктурну доступність людей з глибокими порушеннями зору, як незрячих, так і слабозорих. На жаль, під час будівництва споруд чи ремонту вулиць  інтересами цієї категорії людей з інвалідністю часто нехтують. Робота комітету доступності загалом  і «Дивосвіту» зокрема, покликана змінити цю ситуацію. Ми будемо звертати увагу на справність озвучених світлофорів і на коректність їхньої роботи. Нагальним питанням є збільшення загальної кількості озвучених світлофорів. Також, в зв’язку, з ремонтними роботами, що проводяться на низці вулиць Ужгорода, будуть здійснені виїзні перевірки. Моніторинг проведення ремонтних робіт дасть змогу безпосереднього впливу на ремонтників, щодо дотримання ними державних будівельних норм по доступності для людей з різними видами інвалідності і мало мобільних груп населення. На тротуарах Ужгорода планується встановлення тактильної плитки для незрячих і це питання потребує пильної уваги організації «Дивосвіт», оскільки нами вже виявлені факти встановлення цієї плитки всупереч нормам і здоровому глузду. Сподіваємось, співпраця міської ради і громадських організацій дасть змогу виправити усі ексцеси і зробити наше місто справді доступним для усіх!

   

Бронювання квитків на сайті Укрзалізниці за допомогою програм екраного доступу

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукe-mail

Проблема доступності сайту Укразалізниці для людей з порушеннями зору існує вже давно. Незважаючи навіть на рішення суду, що забов’язав Укрзалізницю виправити ситуацію і зробити можливим бронювання квитків на сайті за допомогою спеціальних програм, якими користуються незрячі, зміни відбуваються дуже повільно. І відбуваються ці зміни лише під тиском громадськості. Так громадська організація «Генерація успішної дії» провела пікетування центрального офісу Укразалізниці, з метою привернення уваги чиновників до цієї проблеми. Результатом стали технічні зміни в структурі сайту, що дають змогу незрячим за допомогою програм екранного доступу скористатися послугами компанії. Щоправда, залишилось ще не вирішеним питання пільгового замовлення квитків на сайті, але сподіваємось це питання в близькому майбутньому теж буде вирішене. Нижче подаємо інструкцію по бронюванню квитків на сайті Укрзалізниці за допомогою програм екранного доступу.

В Jaws і NVDA навігація працює за допомогою стрілок і клавіші tab.

Элементи, які відповідають місцям у вагоні, програми екранного доступу читають так:
- на вільних місцях - "Місце: 39 вільне (кнопка)"
- на зайнятих місцях - "Місце: 46 зайняте (кнопка не доступно)".

Також усунено проблему, коли на вкладках вибора вагона читалось разом номер вагону і кількість місць. Зараз читається так: "Вагон №4: вільно 13".

Якщо не бачите змін - почистіть кеш (в FireFox - CTRL+Shift+del).

Про вибір дати. Якщо ви починаєте пошук квитків на головній сторінці uz.gov.ua, то дату після активації відповідного поля потрібно обирати стрілками вліво / вправо (на один день назад / вперед) та вгору / вниз (на один тиждень назад / вперед). Це не завжди озвучується, тому  радимо починати пошук квитків на сторінці
http://booking.uz.gov.ua/
Тут можна видалити дату та написати потрібну, але важливо зберігати формат.

Про вибір міста. Достатньо написати 2-3 перших літери назви міста (наприклад, "оде") та натиснути стрілку вниз. Почуєте "Одеса" - тисніть Enter.

 

   

Курси комп'ютерної грамоти для незрячих та слабозорих в центрі "Дивосвіт"

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукe-mail

Закарпатський інформаційно-реабілітаційний центр для людей з порушеннями зору «Дивосвіт» з 1-го лютого 2016 року відновив навчання з комп’ютерної грамоти для незрячих і слабозорих користувачів комп’ютера і мережі інтернет. Наявна апаратна база і доступне для незрячих програмне забезпечення дає можливість опанувати роботу на комп’ютері, як зеленим початківцям, так і поглибити свої знання і навички тим, хто вже має досвід спілкування з новітніми технологіями.

Заняття проводяться за адресою:

м.Ужгород вул. Новака 10 (2-й поверх)

з понеділка по четвер з 10 по 14 год.

Довідки за телефономи:

(0312) 61 24 11

+38 050 588 32 46

*   *   *

Успішна реабілітація людини з порушеннями зору не можлива без оволодіння нею сучасних технологій. Комп’ютер, смартфон і інші електроні гаджети компенсують такій людині втрату зорового каналу отримання інформації,  роблять її незалежною і мобільною. Вміння користуватися мережею інтернет, відкриває для людини з порушеннями зору не лише різноманітної інформації, але і можливість самоосвіти і пошуку роботи, друзів чи навіть партнерів для створення сім’ї.

 

На жаль, у нашій країні немає чітко розробленої системи реабілітації інвалідів по зору в сфері комп’ютерних технологій. Особливо складна ситуація з людьми, які втратили зір в зрілому віці і адаптація для яких в нових умовах вкрай важлива і вкрай складна. Не у кожній області нашої держави є комп’ютерні курси для незрячих і не кожна людина з вадами зору може поїхати в іншу область. Щоб набути необхідних знань і навичок.  ГО дивосвіт надає змогу людям з порушеннями зору з Закарпаття скористатися нагодою оволодіти комп’ютерною наукою у місті Ужгород. У центрі є комп’ютерний клас з комп’ютерами, обладнаними програмами екранного доступу, тобто «озвуч кою», що дає змогу незрячим працювати на них, є також програми-тренажери для вивчення клавіатури незрячими користувачами.   Навчання в комп’ютерному класі проводить викладач комп’ютерної грамоти, який також має порушення зору, тож добре розуміє проблеми незрячих користувачів комп’ютера і інтернету.

   

В Португалії відкрився спеціальний пляж для незрячих

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукe-mail

На португальському острові Мадейра відкрився спеціальний пляж для незрячих та людей з різними порушеннями зору.

Як заявив журналістам представник мерії столиці автономії – міста Фуншала, піщана смуга, відома любителям відпочити в цьому райському куточку під ім’ям “пляж Формоза”, з цього понеділка зможе надати людям з інвалідністю всі умови для морського відпочинку.

У місцевій мерії зазначають, що одна з найбільших проблем, з якими стикаються інваліди, зайшовши в море – це дезорієнтація, тобто нездатність визначити, де знаходиться берег, а також відстань до нього. Це робить морські ванни надзвичайно небезпечними.

Тепер же перед тим, як зайти у воду, людині на руку буде вдягатися спеціальний браслет, обладнаний звуковими і вібраційними датчиками, які будуть передавати інформацію про місцезнаходження людини, яка його одягнув на берег. Крім цього, кожен з передавачів обладнаний “кнопкою тривоги” для екстрених випадків.

 

Джерело: www.gud.org.ua

   

Сторінка 1 з 2