Біла тростина

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукe-mail

З 1 лютого по 31 липня 2012 року наша організація займалась реалізацією проекту «Біла тростина – стань самостійним» при підтримці Мережі нідерландських благодійних фондів для Центральної та Східної Європи у партнерстві з МБФ «Фонд розвитку Карпатського Єврорегіону». Мета проекту – підвищення якості життя інвалідів по зору Закарпаття завдяки оволодінню ними знаннями та навичками з просторового орієнтування і мобільності.

Як і було заплановано, на підготовчому етапі проекту команда проводила роботу по розробці нової соціальної послуги – навчання просторової орієнтації і мобільності інвалідів по зору, для її апробації під час проведення тренінгів для незрячих Закарпаття. Вивчався зарубіжний та вітчизняний досвід надання аналогічних соціальних послуг.

Займатися навчанням незрячих просторової орієнтації і мобільності та не торкнутися теми забезпечення доступності інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури для інвалідів по зору неможливо, тому в рамках даного проекту нами був ініційований та проведений спільно з державними структурами семінар, на який в якості експерта був запрошений завідувач відділення педагогічної реабілітації Центру соціальної, професійної та трудової реабілітації інвалідів, м. Київ, експерт Національної Асамблеї інвалідів України з питань безбар’єрності Євген Свєт. На семінарі були присутні перший заступник губернатора краю, а також близько 80 осіб – представники районних державних адміністрацій, в т.ч. управлінь і відділів містобудування та архітектури, представники залізниці, тощо. Євген надав нам наочний роздатковий матеріал, ми в свою чергу знайшли можливість роздрукувати потрібну кількість матеріалу для кожного учасника семінару, так що можна вважати даний семінар достатньо продуктивним. Семінар викликав серед учасників жвавий інтерес, звучали цінні пропозиції, такі, наприклад, як створення єдиного сайту з повною інформацією про забезпечення безбар’єрного середовища.

Також, хочеться відзначити, що одним із серйозних результатів даного семінару стало поширення управлінням охорони здоров'я області рекомендацій по супроводженню людей з проблемами зору серед лікарів, середнього та молодшого медичного персоналу, студентської молоді медичних навчальних закладів.

На початку 3-го місяця реалізації проекту команда займалася відбором можливих кандидатів на участь у тренінгах з орієнтування та мобільності. До нас стали активно звертатися незрячі люди з бажанням взяти участь у запланованих тренінгах, але при відборі перевага віддавалася молодим інвалідам, які бажають бути самостійними, здобути освіту і знайти роботу. Нами було розроблено анкету – опитувальник кандидата на участь у тренінгу з орієнтування та мобільності та проведено анкетування, після чого і були сформовані навчальні групи.

З 20 по 30.04.2012 року в м. Ужгороді нами був організований і проведений перший тренінг для незрячих, в якому взяло участь 10 незрячих людей з різних районів Закарпатської області, а також 2 незрячих, які проживають в Ужгороді.

З 28 по 29.04.2012 року з учасниками тренінгу працював експерт з JPS навігації для незрячих Олексій Садовий (м. Київ), який особисто брав участь у розробці програм по JPS навігації, які використовуються на території України і Росії. Він сам незрячий і особисто використовує дану технологію в повсякденному житті.

Під час тренінгу, в кінці кожного дня, психологом проекту проводилася рефлексія, в ході якої цільова група брала участь в обговоренні якості наданої послуги, учасники активно ділилися своїми відгуками та враженнями. Ми бачили, як позитивно змінюється емоційний стан учасників і взаємини в групі.

Після завершення тренінгу було проведено анкетування учасників та здійснено аналіз отриманих результатів, що дозволило визначити обсяг засвоєної ними інформації, а також допомогло команді проекту удосконалити нову соціальну послугу.

З 5 по 15.06.2012 року нами був організований і проведений другий тренінг для незрячих. Під час підготовки даного тренінгу були враховані відгуки про якість наданої послуги, пропозиції та зауваження учасників першого тренінгу.

Команда проекту та залучені фахівці були задоволені процесом засвоєння навчального матеріалу і результатами, які продемонстрували учасники тренінгів.

Результати тренінгів перевершили всі очікування команди проекту. Всі учасники тренінгів самостійно пройшли задані залікові маршрути і отримали відповідні сертифікати, які було розроблено Закарпатським обласним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.